batı iber türk islam devleti

1569-1576 orjinal ismiyle Garp-ı Devlet-i Türki islam جشقه سخي نس

Türk tarihinin pek bilinmeyen devletidir. Ama Türkler kısa bir dönem bugünkü katolonya toprakları olan Barcelona'ya hükmetmiştir. Gelelim konuya.

1562 yılında kanuni sultan Süleyman emrindeki Mağrip korsanlardan Kadir Bin Cemal'e akdenizdeki ispanyol hakimetini kırması için 25 kadırga, 10 kalyon, 250 top ve 10 bin kişilik ordu vermiştir. Ama pek başarıya ulaşamamisitr. Taki 1566'da 2. Selim tahta geçene kadar. Genç padişah bu donanmayı büyüttü ve Çanakkale'de tam bir yıl boyunca donanmalar inşaat ettirdi. Gün geldi ve komutan kadir donanmasıyla önce Mallorca adasını almış. Sonra Barcelona'ya bir çıkarma yapmıştır. Bölgedeki Fransız güçlerinin desteği ile ispanyollar ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. Barcelonoda organize olan Türk ordusu burada Osmanlıya bagli bir devlet kurmuştur. Her şey yolunda gidiyordu fakat taki 1574 de 2. Selim ölene kadar. Padişahın ölümüyle tahta geçen 3. Murat bu devlet gereken desteği veremez ve 2 yıl içinde Akdenizin öbür ucunda barcelonada kurulan Türk devleti yıkılır.

Bölgede olan savaşlardan sonra tam 250 yıl boyunca barcelonada türk öldürmek suç değildi. Fakat bölgede pek türk olmadığı için sadece 7 tane Türk katledilmiştir burada ve 1839'a kadar ispanya ile ticaret kesilmiştir. Dönemin kaynaklarına göre Mallorca adası kuşatmasından tek bir sivil sağ çıkamamistir.

Dermişim. Böyle bir şey yok. Kendim uydurdum ama iyi uydurdum ha. Neyse
Kuzuker

Kuzuker

116 gün önce
  • 1.
    Üşenmedim okudum :d
    Panpa sen tarihi flim senaryosu falan yaz abartmadn at ama güzel
    Gammazla
  • 2.
    Ama inanmistim be, her neyse birisi deportivonun Türkleri neden sevdiğini yazsinda,bari onunla avunalim
    muslum098

muslum098

116 gün önce
    Gammazla
  • 3.
    Ya yavşak öyle bir yazmış ki duygudan duyguya rollercoaster yaptım amk
    Palyaco

Palyaco

115 gün önce
    Gammazla
  • 4.
    Neyse ki okumadan yorumlara bakınca,kuzukeri seri eksiledim