bir iskim olmaz

bu ülke şu dogu oryantalizminden ve kadercilik acizliginden kurtulmadan bir yere varamaz,ülke ne kadar bu arap kültürü yavşaklıgından kurtulmaya çalışsada o.ç biri çıkp gene ülkeyi bu ortadogu batagına sokuyor,ben bu ortadogunun 5000 yıllık sapkın kültürünün a.q, bak japonya,avrupa ,abd gbi genç ülkelere patır patır yol alıyorlar,
farukkalinkok

farukkalinkok

310 gün önce
 • 1.
  Sanki kanuni döneminde ülke uzakdoğu yada avrupadaydi,o zaman niye refah vardı,(faruk abi saygılar,sitede sağcı kesim azaldığı için amfoter özellik kullanıp karşında faşist yorumlar yapıyorum , yanlış anlama muhaliflik benim özumde var)
  muslum098

  muslum098

  310 gün önce
  Gammazla
 • 2.
  Allahúmme samed velem yeled velem haled Allahım sen büyüksün
  dicktoshack

  dicktoshack

  310 gün önce
  Gammazla
 • 3.
  olm şurda duyar kasmayın kimse duymaz sesinizi, twittera falan yazın belki bi etkileşim yakalarsınız
  231yunus

  231yunus

  309 gün önce
  Gammazla
 • 4.
  insan istediği kültürü benimser özgürlük budur. bizim sıkıntımız kendi sınırımızı bilmemek. benimsediğimiz kültür karşı tarafta da olacak. aksi durum bizi rahatsız ediyor. kendi kendine "ben kimim lan?" diye soran yok ama "sen kimsin lan?" dillere pelesenk olmuş. zaten "biraz" tarihle alakalı olsa ve "azıcık" okusa bi insan kültür ithal etmez şu memlekette ama dediğim gibi edene karışırsak bu sefer özgürlüğe müdahale oluyor. onu da yapan bari gerçekten "kültür" ithal etse o da yok tamamen özenti yaşam. şahsıma ait değil ama güzel bi söz var bunları özetleyen. kim yazdıysa tam isabet olmuş.

  "... ama efendim size de türk olun diyorum maganda oluyorsunuz, batılı olun diyorum godoş oluyorsunuz.."

  sanırım bizim ayarımız yok pnp :d
  snp05

  snp05

  309 gün önce
  Gammazla
  • 1.
   bu üike dindeki dogmalardan kurtulmadıkça bir yere varamaz,ne garipki din insanları daha ahklaklı yapacagına dahada ahlaksızlaştıyor,sömürüyor eziyor kendi felsefi varlıgı içinde yokediyor ve posasını tükürüyor ,ondan sonra şu hoca şu müridine şöyle şöyle geçirdi haberlerini okuyoruz,dinsel kavramlar adı altında arabın pis küitürünü bu ülkeye ithal edyorlar bin yıldır aynı sömürü.
   farukkalinkok

   farukkalinkok

   308 gün önce
 • 5.
  ben seni tee ilk şeyler trol sanmıştım ama sanırım cidden problemlisin allak şifa versin
  piya

  piya

  308 gün önce
  Gammazla
 • 6.
  bi kaç nokta hariç altına imzamı atarım. öncelikle inandığı dinin peygamberi arap olan biri olduğumdan "arabın pis kültürü" genellemesini kabul etmem mümkün değil. naçizane tavsiyem olaki bi gruba ya da kişiye bunları anlatacaksan bu kalıbı kullanma zira bu yanlış sonraki doğruları dinlemelerine engel oluyor. onun yerine şahıs veya grup belirtsen ya da "günümüzde o coğrafyadaki orospu çocuğu yöneticiler" desen başım üstünde yeri var. din insanları daha ahlaklı yapar ama sorun senin başta söylediğin gibi dogmalar. senden ayrıldığım bi nokta sen sömürenlere ithal edenlere dikkat çekiyorsun ama asıl suç sömürülenlerde. bir tane kitap inmiş. bir tane ya bir. al oku lan. ama yok okumuyor adam. sonra gidip biri çıkıyor bunun donuna kadar elinden alıp hayatını yaşıyor. ya adamlara kızamıyorum lüks hayatlarını görünce. insan dinine bu kadar yabancı olur mu arkadaş. ağaca bez bağlayıp hayatında bir şeylerin değişmesini bekleyen canlılar var. aklın hayalin alıyor mu? yani sorun kendimizde herhangi bi coğrafyaya ait kültürde falan değil. sen müslümanım diyosun sonra 60-70 yıllık hayatına bir adet kitabı okuyacak vakit ayırmıyorsun. sonuç o bir kitaba inanan islam alemi bin parça. (şaka gibi) okuyacağını umarak uzun yazdım faruk pnp.
  snp05

  snp05

  308 gün önce
  Gammazla
 • 7.
  epik
  cmtsysn1

  cmtsysn1

  305 gün önce
  Gammazla
  Buradasınız: Akademi > Bilim/Felsefe > bir iskim olmaz