din ve egitim

Din sizce gelişmenin önünde bir engelmi, din eğitiminin çocuklar ve gençler üzerinde baskı kurduğu savi ne kadar doğru, okullarda din egitimi olmalımı, faydaları ve zararları. lütfen kompozisyon şeklinde yazınız
farukkalinkok

farukkalinkok

5 gün önce
  • 1.
    Sanırım bunu tartışmak için birazcık geç kaldık.
    Palyaco

Palyaco

5 gün önce
    Gammazla
  • 2.
    inanç isteği insan fıtratından geliyor aslında...
    Madem böyle bir ihtiyaç söz konusu devletin bu ihtiyaca cevap vermesi lazım gelir...
    Ancak bunu icra ederken tüm vatandaşlarını ve onların haklarını da gözetmeli...
    Modern devlet anlayışının gereklerinden biri de budur zaten değil mi?
    Hak sahiplerinin menfaatlerine cevap verirken adil ve her vatandaşına karşı eşit olma...
    Anayasal haklara tecavüz etmeden mesuliyetlerini yerine getirme...
    Türkiye özelinde konuşulması gereken birtakım farklı konular da pekala mevcuttur...
    islam dini asırlarca devlet yönetiminin bir parçası olarak kullanılagelmiştir zira...
    Post-modern devlet idesından bu halin devamı beklenemez tabii ki...
    Lakin dinin devlete tamamen yabancılaştırılması da beraberinde sorunlara yol açar...
    En nihayetinde dinin yalnızca bazı kesim cemaat/tarikatların tekeline bırakılması düşünülemez...
    Revizyonist hareketler ancak devletin gözetimi altında yürütülmelidir...
    Kurumları eli ile devlet bu kontrolü sağlamalı sağlayabilmelidir..
    Aksi takdirde dinin yozlaşması ve uydurma mesheplerin ortaya çıkması söz konusu olur...
    Partizanlık bir din için diğer faktörlere nazaran daha büyük bir tehlikedir...
    Artan meshep sayısı dinin kendi içinde yabancılaşmalara sebep olur...
    Tarikatlar cemaatler kendi görüşlerinin doğruluğunu mutlak bir biçimde savunmaya geçerler...
    Işığın kaynağı tektir ve bu parçalanma kabul edilebilirlikten uzaktır...
    Laiklik devletin temel kurumlarından biridir fakat bu durum müdahaleye engel olmamalıdır...
    Sadece vatandaşlar arasında tesisi gereken eşitlik gözetilmeli korunmalıdır...
    Inkılapların temelinde yatan ideoloji de dine karşı değildir esasında...
    Nihayetinde dini eğitimin kontrollü olarak devlet eliyle yapılması mümkün olmalıdır...
    edit:akrostiş
    lookaspodolski

lookaspodolski

5 gün önce
    Gammazla
  • 3.
    Huzur islamda
    siyasetbilimci

siyasetbilimci

4 gün önce
    Gammazla
  • 4.
    bence din eğitimi okullarda olmamalı. isteyen aile zaten kuran kursuna veya kendince eğitim veriyor.okullarda gayri müslim öğrenciler de olabiliyor. islam zorluk dini değil kolaylık dinidir. dinde zorlama yoktur ayeti de vardır. zorlama din eğitimi ateizme yönlendirir. dini kullanarak ta bir şeyler yapma gayesi olan insanlardan uzak durulmalı kanaatindeyim.
    ironimana

ironimana

4 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Mesela aile baskısıyla kapanan kızlar. Kafasında başörtüsü var ama suratında bir ton makyaj , dar kıyafetler ama tabi önemli olan kafasını örtmesi dimi saçı gözükmesin de diğer kısımlar önemli değil. Zaten bu zamanda türbanı aksesuar olarak kullanan Süslümanlar çoğunlukta.
      BarbaraPalvin

BarbaraPalvin

4 gün önce
    • 2.
      yaşa sen pnp doğru tespite ne denir.:D
      ironimana

ironimana

4 gün önce
  • 5.
    dinde mevzuat aynıdır. hiç değişmez.bi kere öğrenirsin biter. ve hayatının parçası olur. hatta fıkra vardır. bir muhasebeciye sormuşlar eğer muhasebeci olmasaydın ne olurdun diye muhasebeci imam olurdum demiş. neden demişler.çünkü mevzuat aynı değişmiyor demiş.
    ironimana

ironimana

4 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      o muhasebeci benim pnp :D
      ErgnK

ErgnK

4 gün önce
    • 2.
      mevzuat bu aralar coştu galiba. kdv düşsün diye herkes fatura arar gider göstermek için. ee kriz büyük.
      ironimana

ironimana

4 gün önce
    • 3.
      mevzuAt değil sanki jet mübarek yetişemiyoruz pnp
      ErgnK

ErgnK

4 gün önce
  • 6.
    islamın şartı 5 imanın şartı 6. camilere dergahlara kapanmak fuzuli gelir bana. hadiste peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor.Allah'ın en sevdiği amel az da olsa sürekli, devamlı olanıdır.bu kadar işte.
    ironimana

ironimana

4 gün önce
    Gammazla
    Buradasınız: Akademi > Bilim/Felsefe > din ve egitim