evet buyrun siyaset ve strateji içeren konuya

Niyet gizli değildi ki!

Fatih Altaylı
Fatih Altaylı
Habertürk

iSRAiL Genelkurmay Başkan Yardımcısı, “Biz PKK’yı terör örgütü olarak görmüyoruz” dedi.
Arkasından Adalet Bakanı, “Bağımsız Kürdistan bizim menfaatimizedir” açıklamasını yaptı.
Türkiye az biraz da olsa ayağa kalktı.
Sonra da Başbakan Netanyahu sözde noktayı koydu ve “Bu laflar resmi görüşümüz değil. PKK bizim için bir terör örgütüdür” dedi.
Ben de güldüm.
Tüm bunlar söylenirken Türkiye pek sesini çıkarmıyor.
Dinliyor.
Göstermelik bir iki çıkış var ama o kadar.
Türk basını ise bunları yeni duymuş gibi yapıyor, ilk kez söylenmiş gibi davranıyor ve “sözde” bir şaşkınlık ve tepki gösteriyor.
Oysa bu durum artık israil’in resmi politikası.
Gizli ve saklı da değil.
Çok etkili ve çok güçlü Türk medyası, koramiral, oramiral ve tümamiral gemileri dahil kış uykusunun derinliklerindeyken ve bendeniz de köşesini terk etmiş durumdayken, Washington’da Council of Foreign Relations’ta bir toplantı yapıldı.
Suudiler ile israil arasında.
Sonra da toplantının sonuçları bir basın toplantısıyla açıklandı.
Suudi tarafını eski istihbarat danışmanı Enver Macid Eşki, israil tarafını ise eski büyükelçileri Dare Gold temsil ediyordu.
Açıklamada aynen şöyle denildi:
“Suudi Arabistan ve israil, bağımsız bir ‘Büyük Kürdistan’ projesini desteklemektedir. Kurulacak bir Kürdistan, bölgede israil ve Suudi Arabistan’ın ortak hasmı iran’dan, Türkiye’den ve Suriye’den alınacak topraklar üzerinde kurulacağı için iki ülke de bundan memnuniyet duyacak, böylece bölgede genişleme ve neo Osmanlı hayalleri kuran Türkiye de bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kalacaktır.”
Türk basını bu açıklamayı görmedi.
Bunun üzerine ben de Twitter üzerinden bunu duyurdum ve sonrasında bir iki yerde küçük bir haber oldu.
Ama kaynadı gitti.
Netanyahu ne derse desin, hem israil’in, hem Suudi Arabistan’ın bölgedeki politikasının ne olduğu gizli saklı değildir.
Bu iki ülkenin ABD ile olan bağı da aşikâr olduğuna göre karşımızdaki tablo budur.
Türkiye’yi buraya taşıyan politikalarla buradan çıkılmasının mümkün olmadığı aşikârdır.

(Birinin g.tüne bir şemsiye girecek ama o biz olmasak bari )
chucknorrissizm

chucknorrissizm

32 gün önce
  • 1.
    Conahmet

Conahmet

32 gün önce
    Gammazla
  • 2.
    Valla yanlış anlaşılmasın savaş çıkmasını bende istemiyorum ama küçüklükten beri böyle askerlik yapmayı istiyorum böyle bi tarıyıcan silahla varya silahları çok severim askerliği dört gözle bekliyorum elime silah versinler çatışırım şerefsizim.
    KaradenizCayi

KaradenizCayi

32 gün önce
    Gammazla
  • 3.
    Özet geçiyorum : "Arz-ı Mev'ud"
    ARTitect

ARTitect

32 gün önce
    Gammazla
  • 4.
    Siyasetle ilgilenirim ve biraz anlarım lakin bir konu dışında
    Türkiye'nin çıkarları iran ve Rusya ile örtüşmesine rağmen, resmiyette israil ve ABD ile müttefik olmasıdır
    muslum098

muslum098

32 gün önce
    Gammazla
  • 5.
    Rez
    siyasetbilimci

siyasetbilimci

32 gün önce
    Gammazla
  • 6.
    Up. Üste kalması gerekli konu.
    Kuzuker

Kuzuker

32 gün önce
    Gammazla
  • 7.
    pkk bu referanduma karşı çünkü barzani türkiyenin müttefiği ve düşmanlar ortak(iran,suriye,ırak)

bu yüzden 25 eylülde yapılacak seçimler bizim lehimize, hatta eğer ırak barzaniye saygıacak olursa ilk türkiye yardım edecektir

hdp ve pkknın referandumdan korkmasının sebebi bu çünkü kürtler devlet kurunca ne hdpnin nede pkknın besleneceği bir şey kalmayacak
    anketci

anketci

32 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      dediğin bi bakıma mantıklı gibi geliyor kulağa ama baktığın zaman olası kürt devletini kabullendirmek için uydurulmuş bir şey gibi de , ne biliyim '' ya ses etmeyin devleti kursunlar sonrada gibtirip oraya giderler ne terör kalır ne bişey'' dermişcesine
      chucknorrissizm

chucknorrissizm

32 gün önce
  • 8.
    Konuyu Faruk açtı zannettim amk
    farukkalinkok

farukkalinkok

32 gün önce
    Gammazla
  • 9.
    lan hiç mi fikri olan yok gamsız puştlar !
    chucknorrissizm

chucknorrissizm

28 gün önce
    Gammazla
  • 10.
    Hep ameriganın oyunları. Ameriga neden referandum yapma demiyor da erteleyin diyor çünkü daha zamanı gelmediğini düşünüyor. Ameriganın savunduğu bir olay da kimsenin hayrına değildir. Kürt-Arap-Türkmen aralarında savaşacak silah tüccarları kazanacak yine sonuçta Ameriganın kazanacak...
    Sondakika

Sondakika

28 gün önce
    Gammazla
  • 11.
    ben bir yorum yapayım. ırak ile ilgili iş yapan biri olarak , bu referandum yapılsa bile kesinlikle ayrı bir devlet kurulamaz. iran, türkiye, ırak kapıyı bir kapatır. öbür taraf suriye zaten. aç kalırlar açççç
    RsEn

RsEn

28 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Ya ameriga havadan yardım atarsa..ama nereye kadar...
      Sondakika

Sondakika

28 gün önce
    • 2.
      Yavudi olayini cozmeden , bu is cozulmez diyim. Yavudi diyim sorun tek diyim dinletemeyim : D
      ARTitect

ARTitect

28 gün önce
    • 3.
      sen ambargo yapıyon da amerika avrupa yapamaz mı? politika çocuk oyuncağı değil amerika avrupa bize bir ambargo koydumu 100 yıl kendimize gelemeyiz
      anketci

anketci

28 gün önce
    diğer 1