başkanlık sistemi nedir

Ülkenin geleceğiyle ilgili çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde oy kullanacak olan her vatandaşın bilinçli bir şekilde seçimini yapması lazim gelir. Fakat sorun kimsenin gelecek olan sistemin aslında ne olduğunu bilmemesi. Bazı muhalif arkadaşlar direk başkanlığa karsı olduklarını belirtseler dahi aslında ne olduğunu bilmiyorlar. Hükümeti destekleyenler de başkanlık istiyor,onu destekliyor ama onlar da ne olduklarını bilmiyor. Hatta ve hatta mevcut düzenlemenin baskanlikla alakası bile olmadıklarını da bilmiyorlar. iste bu sebeplerle linkini atacağım makaleyi oy kullanacak olan her vatandaşın okuması şart. Ve rica ediyorum bu yetkileri uzun adama değil de bir başkasına verebilecek misiniz bunu da düşünün.

http://www.anayasa.gen.tr/elveda-anayasa-v2.htm
squillacci

squillacci

11.01.2017 14:15
 • 1.
  Başkanı halkın seçtiği bir sistemdir.Başkan parlamentoya karşı sorumlu değildir.başkanın yardımcıları palamentoya karşı sorumlu değildir sadece başkana karşı sorumludurlar.parlamento yasaları yapar fakat uygulanmasına karışmaz,Başkan ise yasaları uygular fakat yapılmasına karışmaz.Bütçeyi Meclis kabul eder,buna karşılık Başkanın da yasaları kabul etmeme yetkisi vardır.
  Misty

  Misty

  11.01.2017 14:27
  Gammazla
  • 1.
   Başkanlık sisteminin en iyi uygulandığı ülke hepimizin bildiği gibi ABD dir.Bunun dışında Venezuela Peru Arjantin gibi ülkelerde de başkanlık sistemi uygulanmaktadır.Rusya ,Fransa vs ülkelerde ise yarı başkanlık sistemi vardır.
   Misty

   Misty

   11.01.2017 14:29
  • 2.
   Tek tavsiyem;Akp düşmanlığı ya da Chp düşmalığı yapmadan,maddeleri okuyarak ,bilinçli bir şekilde oy kullanılmasıdır,sevgilerle...
   Misty

   Misty

   11.01.2017 14:31
  • 3.
   Tebrikler bildiniz. Atladığın nokta şu ki sistemin en önemli ozelliklerindendir: sistemin özü sert kuvvetler ayrılığına dayanır. Yani her ikisi de birbirine hicbir şekilde karışamaz. Yargıya müdahaleyi saymiyorum bile. Peki bu arkadaşlar ne yapıyor? Bu ayrımı kesip atıyor. Yani başkan olacak kişi meclisi anında feshedebiliyor. Ulan boyle başkanlık mi olur? Yargı üyelerini aradığını söylemeye bile lüzum yok. Başkan halka karşı sorumludur. Halka daima hesap verebilmesi gerekir ki bu da pozitif yönlerinden biridir. Peki bizim ülkemizde siyasetçilerden hesap sorma gibi bir şey var mı? Yahu adam sırf istiyor diye bakmadan,araştırmadan oy verecek milyonlar var bu ülkede. Kim gidip hesap soracak? Sistem zaten bizim ülkede tutmaz,bu gelen ondan daha beter
   squillacci

   squillacci

   11.01.2017 14:32
  diğer 2
 • 2.
  Kasv4

  Kasv4

  11.01.2017 14:44
  Gammazla
  • 1.
   Kafalara bak ne diyim akil fikir versin
   squillacci

   squillacci

   11.01.2017 14:56
  • 2.
   amin cümlemize
   Kasv4

   Kasv4

   11.01.2017 18:23
  • 3.
   kanki sen beni başbakanlığa şikayet etmiştin ya, şimdi başkanlık gelirse o iş yalan olur söyliyim sldkşfsşldfksşldfks
   zimba

   zimba

   11.01.2017 18:56
  diğer 1
 • 3.
  bunları artık burda paylaşmayın,biz gülmek için giriyoruz,zorla siyasi konular açıyorsunuz,
  gusul aldim ben

  gusul aldim ben

  11.01.2017 14:48
  Gammazla
  • 1.
   Ülkenin geleceğini bu kadar ilgilendiren bir konunun burada da konuşulması gerekir diye düşünüyorum.
   squillacci

   squillacci

   11.01.2017 14:57
  • 2.
   ben öyle düşünmüyorum,şuanda mizah sitesindeyiz.bu işin sözlüğü twitterı yok mu?şahsen bunalıyorum siyaset konularını gördükçe.üstelik yeni bir olay ve ya bahadire de değil gelmişsin başkanlığın maddelerini okuyun diyorsun.biz bunu okuruz öğreniriz burdan öğrenmek gibi bir zorunluluğumuz da yok ne diye paylaşıyosun?
   gusul aldim ben

   gusul aldim ben

   11.01.2017 15:31
 • 4.
  makale tamamen muhalif bir makale mi? eğer öyleyse sen niye anayasa değişiklik maddeleri yerine sadece muhalif bir makaleyi "iyice" okuyup oy verin diyorsun? Özellikle chp muhalefeti yalan üzerine kurulu olduğu için insanın inanası gelmiyor.
  benim merak ettiğim, şuanki yasama-yürütme-yargının ne kadar bağımsız olduğudur. Misal yargı bağımsızlığı kalkacak diyenler, Türkiye Barolar Birliği Başkanının chp genel başkanlığına aday olmasına ya da bir muhalefet partisi mensubu gibi sürekli siyasi konuşmalar yapmasına nasıl bakıyorlar?
  asilsizihbar6

  asilsizihbar6

  11.01.2017 15:22
  Gammazla
  • 1.
   Kardeş makaleyi yazan adam hayatini bu işe adamış bir adam. insanların anlayabileceği bir dilden gayet güzel bir şekilde durumu izah etmiş.
   squillacci

   squillacci

   11.01.2017 15:35
  • 2.
   şu açıdan ele alırsak makalede şöyle bir mantık hatası var zaten mevcut sistem eleştirdiği kuvvetler birliği sistemin sağlayacak kurallarla dolu. hükümet kurulamazsa c.b seçimi yenileyebilir veya meclis başbakanı düşürebilir güvensizlik oyuyla. pratikte kemal kılıçdaroğlunun başbakan olması mümkün. c.b yetkiyi verse ve mecliste 276 güvenoyu alsa diğer partilerden de başbakan olabilir. meclis canı sıkılınca güven oyuna sunar ve başbakanı düşürebilir. o zaman da hükümet istifa etmiş sayılır. özellikle bu durum koalisyon durumunda çok ortalığı bulandırıcı siyasi tıkanıklığa yol açacak bir olay. şu sistemde başkan gibi tarafsız olması gereken tek kişi c.b olarak lanse ediliyor ama bu da mümkün değil. çünkü c.b seçimle geliyor o ihtimal de ortadan kalktı. demek ki mevcut sistemin gelecek olan sistemden pek de iyi yönleri yok kuvvetler ayrımı muhabbetinde bir değişiklik olmayacak, koalisyon gibi siyasi tıkanıklığa yol açacak durumlar giderilecek.
   reyizzz41

   reyizzz41

   11.01.2017 15:46
 • 5.
  başkanlık sistemi yasama, yürütme,yargının keskin olduğu sistemdir. başkanın meclisten tamamen kopuk bir hukuki konumu vardır.yani yürütme organı yasa yapma sürecini hiç bir şekilde etkilemez meclis kanunu çıkartır başkan yürütür. parlamenter sistemde ise iki başlı bir yürütme vardır başbakan ve c.başkanı. başbakan meclis içinden seçilir ve mecliste bulunan parti üyeleriyle yasa yapma sürecini doğrudan etkiler yani yürütme yürütülecek kanunları kendisi yapabilir hem de yürütebilir.
  şu an ülkemize gelecek sistem partili c.başkanı diye biliyorum yani şu an başkanın yetkileri içine hem c.başkanın hem de başbakanın yetkileri doldurulacak ve tek bir baş olacak. bu baş meclisi de etkileyebilecek partisi sayesinde. yani şu andaki sistemden tek farkı c.başkanı ve başbakan diye 2 baş yok tek baş olacak. ayrıca şu sistemde c.b sorumsuzluğu var bu sistemde baş tek olacağı için yürütmenin başındaki adam görevinden dolayı sorumlu olacak. bu sistemde koalisyon kurulma imkanı da olmayacak millet başkanı doğrudan seçecek.
  yani başkanlık ne tek adam ne derse o olur padişahlık gibi algılanmalı ne de şuursuzca kabul edilmeli. yararları da var zararları da ama bence şu sistemden faydası daha fazladır ülke koalisyon cart curt derdiyle uğraşmaz hem de geçmişte olduğu gibi başbakan başkan çekişmesi yaşanıp sistemin tıkanması ihtimali olmaz.(bakınız ecevit sezer anayasa kitapçığı olayı)
  reyizzz41

  reyizzz41

  11.01.2017 15:25
  Gammazla
 • 6.
  rasatı twitterdan takip eden var mı bilmiyorum ama adam ağır hilafetci falan, derdi anayasal sistem değil bunların derdi bambaşka bence, daha tam çözümleyemedim ama ileride altından daha ciddi işler çıkacak bu anayasa olayının...
  chucknorrissizm

  chucknorrissizm

  13.01.2017 22:38
  Gammazla
 • 7.
  Aziz Yıldırımlıktır
  Conahmet

  Conahmet

  13.01.2017 22:57
  Gammazla
 • 8.
  başnaklık sistemi bu milletin uyanışıdır, ejdad ruhunun ete kemiğe bürünmesidir.
  sepet kafali usak

  sepet kafali usak

  13.01.2017 22:59
  Gammazla
 • 9.
  o değilde ilk defa oy kullanıcam lan, basıcam hayırı zaaaa
  231yunus

  231yunus

  13.01.2017 23:40
  Gammazla
 • 10.
  abd başkanı senatoyu feshedemiyor, senato onaylamadan atama yapamıyor, hsyk üyelerini atayamıyor, senato bütçeyi kabul etmeden yayılanamıyor. turkiyeye gelecek saçma sistemde başkana kimse dur diyemiyor ama...
  samsunluserseri

  samsunluserseri

  15.01.2017 00:02
  Gammazla
 • 11.
  bir yanım, ulan artık sistem değişmeli devlet çökecek diyor. bir yanım da, bu sistemle sevmediğim kişileri bi 15 yıl daha başta göreceğim devletin daha çok anası gibecekler diyor. başka bir yanımda gece gece niye bunları düşünüyorsun awk diyor. bence boşuna konuşmayalın istisnai bir durum olmadığı sürece bu yasalar geçer. biz burada tartışıp birbirimiz kalbini kırdığımızla kalırız.
  elgantfc

  elgantfc

  15.01.2017 00:27
  Gammazla