başkanlık sistemi nedir

Ülkenin geleceğiyle ilgili çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde oy kullanacak olan her vatandaşın bilinçli bir şekilde seçimini yapması lazim gelir. Fakat sorun kimsenin gelecek olan sistemin aslında ne olduğunu bilmemesi. Bazı muhalif arkadaşlar direk başkanlığa karsı olduklarını belirtseler dahi aslında ne olduğunu bilmiyorlar. Hükümeti destekleyenler de başkanlık istiyor,onu destekliyor ama onlar da ne olduklarını bilmiyor. Hatta ve hatta mevcut düzenlemenin baskanlikla alakası bile olmadıklarını da bilmiyorlar. iste bu sebeplerle linkini atacağım makaleyi oy kullanacak olan her vatandaşın okuması şart. Ve rica ediyorum bu yetkileri uzun adama değil de bir başkasına verebilecek misiniz bunu da düşünün.

http://www.anayasa.gen.tr/elveda-anayasa-v2.htm
squillacci

squillacci

139 gün önce
  • 1.
    Başkanı halkın seçtiği bir sistemdir.Başkan parlamentoya karşı sorumlu değildir.başkanın yardımcıları palamentoya karşı sorumlu değildir sadece başkana karşı sorumludurlar.parlamento yasaları yapar fakat uygulanmasına karışmaz,Başkan ise yasaları uygular fakat yapılmasına karışmaz.Bütçeyi Meclis kabul eder,buna karşılık Başkanın da yasaları kabul etmeme yetkisi vardır.
    Misty

Misty

139 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Başkanlık sisteminin en iyi uygulandığı ülke hepimizin bildiği gibi ABD dir.Bunun dışında Venezuela Peru Arjantin gibi ülkelerde de başkanlık sistemi uygulanmaktadır.Rusya ,Fransa vs ülkelerde ise yarı başkanlık sistemi vardır.
      Misty

Misty

139 gün önce
    • 2.
      Tek tavsiyem;Akp düşmanlığı ya da Chp düşmalığı yapmadan,maddeleri okuyarak ,bilinçli bir şekilde oy kullanılmasıdır,sevgilerle...
      Misty

Misty

139 gün önce
    • 3.
      Tebrikler bildiniz. Atladığın nokta şu ki sistemin en önemli ozelliklerindendir: sistemin özü sert kuvvetler ayrılığına dayanır. Yani her ikisi de birbirine hicbir şekilde karışamaz. Yargıya müdahaleyi saymiyorum bile. Peki bu arkadaşlar ne yapıyor? Bu ayrımı kesip atıyor. Yani başkan olacak kişi meclisi anında feshedebiliyor. Ulan boyle başkanlık mi olur? Yargı üyelerini aradığını söylemeye bile lüzum yok. Başkan halka karşı sorumludur. Halka daima hesap verebilmesi gerekir ki bu da pozitif yönlerinden biridir. Peki bizim ülkemizde siyasetçilerden hesap sorma gibi bir şey var mı? Yahu adam sırf istiyor diye bakmadan,araştırmadan oy verecek milyonlar var bu ülkede. Kim gidip hesap soracak? Sistem zaten bizim ülkede tutmaz,bu gelen ondan daha beter
      squillacci

squillacci

139 gün önce
    diğer 2
  • 2.
    Kasv4

Kasv4

139 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Kafalara bak ne diyim akil fikir versin
      squillacci

squillacci

139 gün önce
    • 2.
      amin cümlemize
      Kasv4

Kasv4

138 gün önce
    • 3.
      kanki sen beni başbakanlığa şikayet etmiştin ya, şimdi başkanlık gelirse o iş yalan olur söyliyim sldkşfsşldfksşldfks
      zimba

zimba

138 gün önce
    diğer 1
  • 3.
    bunları artık burda paylaşmayın,biz gülmek için giriyoruz,zorla siyasi konular açıyorsunuz,
    gusul aldim ben

gusul aldim ben

139 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Ülkenin geleceğini bu kadar ilgilendiren bir konunun burada da konuşulması gerekir diye düşünüyorum.
      squillacci

squillacci

139 gün önce
    • 2.
      ben öyle düşünmüyorum,şuanda mizah sitesindeyiz.bu işin sözlüğü twitterı yok mu?şahsen bunalıyorum siyaset konularını gördükçe.üstelik yeni bir olay ve ya bahadire de değil gelmişsin başkanlığın maddelerini okuyun diyorsun.biz bunu okuruz öğreniriz burdan öğrenmek gibi bir zorunluluğumuz da yok ne diye paylaşıyosun?
      gusul aldim ben

gusul aldim ben

138 gün önce
  • 4.
    makale tamamen muhalif bir makale mi? eğer öyleyse sen niye anayasa değişiklik maddeleri yerine sadece muhalif bir makaleyi "iyice" okuyup oy verin diyorsun? Özellikle chp muhalefeti yalan üzerine kurulu olduğu için insanın inanası gelmiyor.
    benim merak ettiğim, şuanki yasama-yürütme-yargının ne kadar bağımsız olduğudur. Misal yargı bağımsızlığı kalkacak diyenler, Türkiye Barolar Birliği Başkanının chp genel başkanlığına aday olmasına ya da bir muhalefet partisi mensubu gibi sürekli siyasi konuşmalar yapmasına nasıl bakıyorlar?
    asilsizihbar6

asilsizihbar6

138 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Kardeş makaleyi yazan adam hayatini bu işe adamış bir adam. insanların anlayabileceği bir dilden gayet güzel bir şekilde durumu izah etmiş.
      squillacci

squillacci

138 gün önce
    • 2.
      şu açıdan ele alırsak makalede şöyle bir mantık hatası var zaten mevcut sistem eleştirdiği kuvvetler birliği sistemin sağlayacak kurallarla dolu. hükümet kurulamazsa c.b seçimi yenileyebilir veya meclis başbakanı düşürebilir güvensizlik oyuyla. pratikte kemal kılıçdaroğlunun başbakan olması mümkün. c.b yetkiyi verse ve mecliste 276 güvenoyu alsa diğer partilerden de başbakan olabilir. meclis canı sıkılınca güven oyuna sunar ve başbakanı düşürebilir. o zaman da hükümet istifa etmiş sayılır. özellikle bu durum koalisyon durumunda çok ortalığı bulandırıcı siyasi tıkanıklığa yol açacak bir olay. şu sistemde başkan gibi tarafsız olması gereken tek kişi c.b olarak lanse ediliyor ama bu da mümkün değil. çünkü c.b seçimle geliyor o ihtimal de ortadan kalktı. demek ki mevcut sistemin gelecek olan sistemden pek de iyi yönleri yok kuvvetler ayrımı muhabbetinde bir değişiklik olmayacak, koalisyon gibi siyasi tıkanıklığa yol açacak durumlar giderilecek.
      reyizzz41

reyizzz41

138 gün önce
  • 5.
    başkanlık sistemi yasama, yürütme,yargının keskin olduğu sistemdir. başkanın meclisten tamamen kopuk bir hukuki konumu vardır.yani yürütme organı yasa yapma sürecini hiç bir şekilde etkilemez meclis kanunu çıkartır başkan yürütür. parlamenter sistemde ise iki başlı bir yürütme vardır başbakan ve c.başkanı. başbakan meclis içinden seçilir ve mecliste bulunan parti üyeleriyle yasa yapma sürecini doğrudan etkiler yani yürütme yürütülecek kanunları kendisi yapabilir hem de yürütebilir.
    şu an ülkemize gelecek sistem partili c.başkanı diye biliyorum yani şu an başkanın yetkileri içine hem c.başkanın hem de başbakanın yetkileri doldurulacak ve tek bir baş olacak. bu baş meclisi de etkileyebilecek partisi sayesinde. yani şu andaki sistemden tek farkı c.başkanı ve başbakan diye 2 baş yok tek baş olacak. ayrıca şu sistemde c.b sorumsuzluğu var bu sistemde baş tek olacağı için yürütmenin başındaki adam görevinden dolayı sorumlu olacak. bu sistemde koalisyon kurulma imkanı da olmayacak millet başkanı doğrudan seçecek.
    yani başkanlık ne tek adam ne derse o olur padişahlık gibi algılanmalı ne de şuursuzca kabul edilmeli. yararları da var zararları da ama bence şu sistemden faydası daha fazladır ülke koalisyon cart curt derdiyle uğraşmaz hem de geçmişte olduğu gibi başbakan başkan çekişmesi yaşanıp sistemin tıkanması ihtimali olmaz.(bakınız ecevit sezer anayasa kitapçığı olayı)
    reyizzz41

reyizzz41

138 gün önce
    Gammazla
  • 6.
    rasatı twitterdan takip eden var mı bilmiyorum ama adam ağır hilafetci falan, derdi anayasal sistem değil bunların derdi bambaşka bence, daha tam çözümleyemedim ama ileride altından daha ciddi işler çıkacak bu anayasa olayının...
    chucknorrissizm

chucknorrissizm

136 gün önce
    Gammazla
  • 7.
    Aziz Yıldırımlıktır
    Conahmet

Conahmet

136 gün önce
    Gammazla
  • 8.
    başnaklık sistemi bu milletin uyanışıdır, ejdad ruhunun ete kemiğe bürünmesidir.
    sepet kafali usak

sepet kafali usak

136 gün önce
    Gammazla
  • 9.
    o değilde ilk defa oy kullanıcam lan, basıcam hayırı zaaaa
    231yunus

231yunus

136 gün önce
    Gammazla
  • 10.
    abd başkanı senatoyu feshedemiyor, senato onaylamadan atama yapamıyor, hsyk üyelerini atayamıyor, senato bütçeyi kabul etmeden yayılanamıyor. turkiyeye gelecek saçma sistemde başkana kimse dur diyemiyor ama...
    samsunluserseri

samsunluserseri

135 gün önce
    Gammazla
  • 11.
    bir yanım, ulan artık sistem değişmeli devlet çökecek diyor. bir yanım da, bu sistemle sevmediğim kişileri bi 15 yıl daha başta göreceğim devletin daha çok anası gibecekler diyor. başka bir yanımda gece gece niye bunları düşünüyorsun awk diyor. bence boşuna konuşmayalın istisnai bir durum olmadığı sürece bu yasalar geçer. biz burada tartışıp birbirimiz kalbini kırdığımızla kalırız.
    elgantfc

elgantfc

135 gün önce
    Gammazla