dolar euro

an itibariyle dolar 3.72, euro ise 3.91 sınırını aşmış durumda. bizim ekonomi dehası biri vardı hani dolara yatırım yapan yaya kalır diyordu kimdi o hatırlayamadım. sonra bir tane ekonomistimiz vardı 1 dolar 1 tl olacak diyen. hah işte ben bu arkadaşları muhteşem öngörülerinden dolayı kutlarım. bir kez daha ne kadar işinin ehli insanlar olduklarını gösterdiler.
ha ayrıca ehonomi çoheyi, istikrar şart diyen arkadaşlara son sözüm: buyrun istikrar tepe tepe kullanın

edit: zamanında ecevit'e yazar kasa fırlatan halkımız bu sefer daha beter değer kaybeden doları görüp inşallah aynı şeyi denemeye kalkmaz. çünkü ecevit kibar adamdı, bu değil

edit 2: https://www.youtube.com/watch?v=u9nu5kOden8
beyler tam bu saatten sonra geri dönüş yok çünkü ekonomik olarak bir planımız yok diyordum ki aklıma bu dede geldi. meğer 30 saniye içinde 30 milyar doları şak diye satarak ekonomiyi düzeltebilirmişiz.
squillacci

squillacci

314 gün önce
  • 1.
    öncelikle 1 dolar 1 tl olacak diyen ekonomistin awk, öyle bişey asla olmaz, ikincisi; dolara yatırım yapan yaya kalır lafının altına imzamı atarım çünkü dolara yatırım yapan adamın yatırımdan sonra dolardan kopması düşünülemez, bir süre sonra borçları da dolar cinsinden olmaya başlayacaktır ve batma is coming
    Teist

Teist

314 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      kardeş dolar her türlü yükseliyor zaten, milletin gidip 3-5 bin dolar alması veya bozdurması yüzünden dolar inip çıkmaz. uzun gidin dolarları bozdurun doları düşürelim derken de aynı şeyleri söylüyorduk, piyasa kendisiyle zıtlaşmayı sevmez diyorduk fakat zıtlaştılar. sonuç ortada. yanlış hatırlamıyorsam o sözün söylendiği dönem dolar 2.8 civarındaydı. güncel kur 3.73. yani diyeceğim şey şu zamanında dolara yatırım yapanlar parayı kırıyorlar hatta zamanındayı bırak daha geçen cumanın kapanışında dolar alan adam bile an itibariyle %2.32 kar etmiş durumda. battık diyorum battık
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    • 2.
      aynı şeyleri farklı şekilde söylüyoruz panpa, o kar yaptığını sanan adam bir süre sonra başka şeylerden dolayı eksiye gidecek. Şöyle düşün, orta halli tekstil fabrikan var, elinde yüklü nakit var, o nakitle hammadde alabilirsin ithal olarak, ama sen gittin dolar aldın, evet dolar yükseldi ve paran değer kazandı ama hammadde alıp işini büyütebileceğin (hem de sürekli olarak) bir paran yok artık. Bunu demek istiyorum. Örneği genelleyebilirsin
      Teist

Teist

314 gün önce
  • 2.
    Artsın aslan ithalat ihracatta dolar kullanmadıktan sonra koyam gıtsın dolarına.
    Kasv4

Kasv4

314 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      kardeş hiç uzun uzun yazmaya gerek yok. bunu yazdığın klavyeyi, telefonu bırak yediğin hayvanın tükettiği samana kadar her şey ithal.
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    • 2.
      Adamlar başa geldiklerinden beri çiftçi desteği tarım destegi kredisi vs. vere vere bitiremedi. Verdikleri hibenin haddi hesabı yok. En son 3 yıl kırsalda yasamıs 18 yasından buyuk kişilere 100bin TL'ye kadar hayvancılık ve tarım kredisi sıfır faizle verılıyordu. Tarımda bile bu fırsatları saglayan bi hukumet varken biz cıkıpta hayvanımızın samanını bıle ithal getırıyorsak bizim sucumuz. Yazıklar olsun bize
      EDiT: Ayrıca yukarda demek ıstedıgım şu sekıldeydı '' ithalat ihracatta kullanmayalım alsın g*tlerıne soksunlar dolarlarını sonra'' demeye calıstım. Suan kullanılmadıgını ima etmeye calısmadım yani
      Kasv4

Kasv4

314 gün önce
    • 3.
      doları ithalat ihracatta kullanmaman kısa vadede de uzun vadede de imkansız. senin ihracatının %65'inden fazlası zaten kavgalı olduğun,sürekli koptuğun batı.
      doları ve euro'yu daima kullanmak zorundasın zaten. onlar bize ticarette muhtaç değil ama biz onlara muhtacız. çünkü o adamların satış yapabileceği sayısız ülke, sayısız pazar var.
      en temel farkımız şu: onlar ambargo uyguladığı zaman satmıyoruz diyor. biz uyguladığımız zaman almıyoruz diyoruz. eğer uzun vadede satmıyoruz diyebileceğimiz kadar iyi bir noktaya gelebilirsek dolar-euro'nun kullanımı azalır. fakat bitmez. kaldı ki bunun için bir plan yok. hala parayı inşaata gömüyoruz. diyanete çılgın bütçeler veriyoruz.
      squillacci

squillacci

314 gün önce
  • 3.
    Suan millet birlik beraberlik mesajları yayarken, hic olmadıgı kadar bırlık ve beraberligimize ihtiyac duyuyorken, senın cıkıpta yazar kasa fırlatın vs. örneklerin ne anlama gelıyor kardes? 15 temmuzda sokaga cıkmayın cagrısı yapan terör örgütlerinden ne farkın var suan ?
    Kasv4

Kasv4

314 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      1.si ben yazar kasa fırlatmayın çünkü hayatınız kayar mesajı verdim. zira kayar.
      2.si bizim birlik ve beraberliğe ihtiyaç duymadığımız bir dönem var mı? her seferinde şu cümle: '' milli birlik ve beraberliğe hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var.''
      3.sü bir şeyi eleştireceksin. eleştireceksin ki uygulama daha iyi hale gelsin.
      4.sü 15 temmuz'da halkı sokağa davet etmek çok yanlıştı. hükümet olarak senin bu terör saldırısına karşı devletin organlarıyla karşılık vermen gerekirdi. 240 şehit vermemizin sorumlusu halkı sokağa çağıranlardır. bak suçlusu demiyorum çünkü suçlu malum terör örgütüydü.
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    • 2.
      Sokaga cıkmasak darbe basarılı olacaktı kardeş. Polis megafonlarından ''gıtmeyın ki guclu kalalım'' anonsları yapılıyordu. Asker saldırıyor polislerin yarısı kripto. Elde avucta olan bi tek mite baglı özel kuvvetler ( yanılmıyorsam 2013-2014 de kuruldu). Onlardada beylik tabancasından baska muhımmat yok. Halkın sokaga cıkmasını yanlıs bulman cok cok yanlıs. Eger devllet organlarıyla durdurulabılecek bır seyse darbe, neden dıger darbeler hep basarılı oldu ? ( basarılı degıgım onların gozunden sözde basarı yanı )
      Kasv4

Kasv4

314 gün önce
    • 3.
      diğer darbe girişimlerinin hepsi başarılı olmadı. öncelikle talat aydemir olayını bir okuman lazım. 15 temmuz girişimi bir fiyaskoydu karşı taraf için. en başından doğru düzgün örgütlenememişlerdi çünkü. düşünebiliyor musun adamlar darbe girişiminde bulunuyor fakat ülkenin başbakanı,başkan o sırada açıklamalar yapıyor. lan böyle darbe mi olur? darbenin gerçekleşmesini istiyorsan zaten ilk önce hükümetteki kişileri etkisiz hale getirirsin. ordunun ufak bir bölümü katıldı o girişime. o bölüm de zaten isteksiz erlerden oluşuyordu. ha Ömer Halisdemir olmasaydı farklı şeyler de yaşayabilirdik orasını kimse bilemez ama tam anlamıyla hazırlıklı olunsaydı emin ol sokağa çıkan insanların bir etkisi olmazdı.
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    diğer 1
  • 4.
    herşeyden önce Ecevit zamanındaki dolarla şimdiki dolar bir değil,bunu anla.ecevit zamanında Amerikan doları yeni yeni piyasaya sürülmüş bir paraydı,kalkıp sadece buzdağının görünen kısmıyla yazma.eğer kıysalamak istiyorsan o zamanın GSYiH'si ve Merkez bankası rezervleri ile şimdikini kıyasla.arada tam 5 kat fark var.ve 2013ten bu yana gezi olayları gibi sorunlar da başa gelmeseydi bu yükseliş devam ederdi.fakat şuanki durumlar çok karışık,şu dolarları bozdurma önlemini ben bile desteklememiştim,hatta hükümetten de bakanlardan da birçok kişi önceleri böyle birşey yapmayın demişti.fakat bu önlemin kamuoyu baskısından dolayı getirildiğini düşünüyorum.yani bilinçli birşey gibi. ha bunun yanında milli silahlanmaya verilen destek,F-35 savaş uçakları alma (25 milyar),Suriyelilere yardım (25 milyar),Ohal,Khk,başkanlık konuşmalarını hiç saymıyorum..fakat bu sene planlanan birçok şeyin geçerli olması durumunda ekonominin millileşmesi ve ya yeni para sistemleriyle çözüleceğine inanıyorum.sonuç olarak 4+1(üst akıl) olmak üzere düşmanlarla gerek savaş gerek de ekonomik olarak çatışma içerisindeyiz.bizim yapmamız gereken şey birlik olup devletimizi desteklemektir
    gusul aldim ben

gusul aldim ben

314 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      kardeşim ekonomik olarak bir plan yok bunu niye ısrarla anlamıyorsunuz. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesiyken samanı bile ithal eden bir ülkeye dönüştü. hala parayı inşaata gömüyoruz, ohal dönemi devam ediyor, enflasyon tahminleri fiyasko çıktı, ülkede terör örgütünden geçilmiyor, sırf siyasi ortam bile piyasayı germeye yetiyor zaten. bir de üstüne üstlük dış satım yaptığın ülkelerle kavgalısın, yeni alıcılar bulmadan önce onlara posta koymaya kalkışıyorsun. bu sorun çözülmez. çünkü çözülemez. artık senin dediğin şekilde çözülebilecek dönemler geride kaldı. bize bu işi gerçekten bilen, sağlam reformlar yapabilecek işinin ehli adamlar lazım ekonomi konusunda.
      Ecevit dönemi konusunda dönemin dolar kurundan bahsetmiyorum zaten. bir anda ciddi oranda artış olduğu için kriz olmuştu. fakat bugünün durumu daha kötü. ekim 2016'dan beri dolar ne hale geldi. hala gezi parkı olayları olmasaydı vs. diyorsunuz. bugün gelinen noktanın gezi olaylarıyla falan alakası yok. o dönem dolar 10 kuruşa yakın yükselmişti doğru ama sonradan geri düşmüştü zaten. o düşüşün sebebi de elde hala sıcak para olmasıydı. ama o parayı ısrarla inşaata gömmeye devam ediyoruz. sonuç ne peki? samanını bile ithal eden tarım ülkesi türkiye. hatta geçenlerde bir vali çıkıp çobanı da ithal edelim demişti. bence güzel fikir. hatta arttırıyorum: ülkeyi de ithal edelim
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    • 2.
      diğer cümlelerin klasik kroniklerin lafı olduğu için pek girmiyeceğim (her gün konuşmaktan sıkıldım) fakat Erdoğanın dost ülke bırakmıyor cümlene pek anlam veremedim. sonuçta geçen gün israille sorunlarımız çözülmesine rağmen bir anda milli görüşçü olup Türkiye israille yanaşamaz diye belirsiz bir öfke kanattınız.öte taraftan bizim en iyi şekilde satım yapabileceğimiz olan ülkeler Arap ülkeleri ve Uzakdoğu ülkelerine karşı da değişik bir ırkçı savunuculuğunuz var.bu koşullarda nasıl birşey yapmalıyız onu pek anlayamadım.ha bir de işin ehli adamlar lazım dedin,bu işin ehli dediğin adamlar Chp-Hdp gibi partilerse,o adamlar en son Başkanlık sisteminin rjeim değişikliği olup dikta getireceğinden bahsediyorlardı.böyle bir kafayla ülkeyi onlara emanet etmeyi düşünmek güzel fikirmiş
      gusul aldim ben

gusul aldim ben

314 gün önce
    • 3.
      venezuellacım bir daha bana cevap yazmanı istemiyorum,umarım anlayışla karşılarsın.aksi takdirde modlara şikayetimi bildireceğim
      gusul aldim ben

gusul aldim ben

314 gün önce
    diğer 5
  • 5.
    vaybe artık reisinde sonu geldi ha... bir dolar uğruna yaaa rab ne güneşler batırıyor!!
    Gammazla
    • 1.
      degil bir dolar dünyadaki tüm para birimleri gelsin alayının a.qcak halkı var reisin merak etme. Sizin gibi zora gelınce g-t bas sallayaacak halk degılz bız. Ölürsek şehit kalrsak gaziyiz alayına gider su saatten sonra.
      Kasv4

Kasv4

314 gün önce
  • 6.
    3 ihtimal var:

1) ABD ve ingiltere önderliğindeki mason küreselciler rolünü hatasız oynuyor.

2)Yöneticilerimiz bi yerlerde hata yapıyor.

3)Yöneticilerimiz ileriye dönük bir plan yapıyor, şu an olaylar Türkiyenin istemese de başına gelecek olan bi planın parçası..
    Skywalker

Skywalker

314 gün önce
    Gammazla
    • 1.
      Trump başa geldikten sonra Türkiye yine aynı sıkıntıları çekmeye devam ederse, yeni bi Fidel Castro dönemi Türkiye için çare olabilir.
      Skywalker

Skywalker

314 gün önce
    • 2.
      1. ihtimale yönelik cevap veriyorum: dünya piyasasında dolar ve euro öyle çılgın atmıyor. bizim para birimi düşüyor. yani bizle uğraştıkları için güçsüzüz tezi yatıyor burada.
      2. ihtimale yönelik cevap veriyorum: özellikle ekonomi konusunda hatasız yaptıkları bir şey aklıma gelmiyor. iyi yaptıkları şeylerde bile hatalar var.
      3.ihtimale yönelik cevap veriyorum: eğer öyle bir şey olsaydı çıkar bas bas bağarıp başkanlık gelince şöyle yapacaz böyle yapacaz diye anlatırlardı
      squillacci

squillacci

314 gün önce
    • 3.
      Hacı sen her zaman olumsuz eleştiri yapıyosun, tek harften tüm soruyu çizen hoca gibisin. Bunun ne doğruluğu kabul edilebilir, ne de mantığı vardır..
      Skywalker

Skywalker

314 gün önce
    diğer 2
  • 7.
    doların yükselmesinin sebebi son günlerde artan kar yağışlarıdır aksini iddaa eden vatan hainidir
    Gammazla
  • 8.
    Allah için şurayı da sözlüğe çevirmeyin burada bari gerilmek istemiyorum.
    emre794

emre794

314 gün önce
    Gammazla
  • 9.
    dolar euro yükseldi çünkü göklerden gelen bir karar vardır
    farukkalinkok

farukkalinkok

314 gün önce
    Gammazla
  • 10.
    Adam haklı doğruları söylüyor.
    dicktoshack

dicktoshack

313 gün önce
    Gammazla
  • 11.
    kardeş bu millet 40 kişi ile çin sarayını basmış bi millet, bu millet alparslanın torunları bir millet, bu millet ufacık bir obadan koskoca imparatorluk olmuş 600 sene hüküm sürmüş bir millet, bu millet bizansa korku salmış bir millet hala da korku salan bi millet. Bu millet en zor zamanında varını yoğunu ortaya koyup yeniden devlet kurmuş bir millet. bugünler de geçer bu badireler de atlatılır. hiç sıkıntı yapma sen.
    Gammazla
    Buradasınız: Akademi > Gündem/Haberler > dolar euro